Feature

1998 Small Press / IPPY Book Awards Results

Independent Publishing Is an Intimate Act

Congratulations to the winners of the 1998 Small Press/IPPY Book Awards!

Below are the results listed by category.

 

EDITOR'S CHOICES

Not Wet Yet: An Anthology of Commentary 1982-1996, by Ian Shoales

A Vessel of Honor, by Margaret Miller (Heritage Publishing)

New Issues Poetry Series, edited by Herbert Scott (WMU Department of English)

The Impressionists’ Paris: Walking Tours of the Painters’ Studios, Homes, and the Sites They Painted, by Ellen Williams (The Little Bookroom)

Best Friends: Portraits of Rescued, Sheltered, and Adopted Companion Animals, by Sumner W. Fowler (Voice & Vision Publishing)

Cod: A Biography of the Fish That Changed the World, by Mark Kurlansky (Walker & Company)

The Wisconsin Traveler’s Companion: A Guide to Country Sights, by Jerry Apps; illustrated by Julie Sutter-Blair (Wisconsin Trails)


1998 AWARD WINNERS

1. ART

Winner: Leading the West: One Hundred Contemporary Painters and Sculptors, by Donald J. Hagerty (Northland Publishing)

Finalists: Tales from the Land of Dragons: 1,000 Years of Chinese Painting, by WU Tung (Boston Museum of Fine Arts)

Traian Alexandru Filip: His Art and Life, by Tonya Turner Carroll (Turner Carroll Inc.)


2. AUTOBIOGRAPHY

Winner: Woody, Cisco, & Me: Seamen Three in the Merchant Marine, by Jim Longhi (University of Illinois Press)

Finalists: A History of Light: A Memoir, by Alvaro Cardona-Hine (Sherman Asher Publishing)

A Little Bit of Wisdom: Conversations with a Nez Perce Elder,by Horace Axtell and Margo Aragon (Confluence Press)


3. BIOGRAPHY

Winner: A Wilderness Within: The Life of Sigurd F. Olson, by David Backes (University of Minnesota Press)

Finalists: Loie Fuller: Goddess of Light, by Richard Nelson Current and Marcia Ewing Current (Northeastern University Press)

The Last Prodigy: A Biography of Erich Wolfgang Korngold,by Brendan G. Carroll (Amadeus Press)


4. BUSINESS

Winner: Smart Questions to Ask Your Financial Advisors, by Lynn Brenner (Bloomberg Press)

Finalists: Women’s Ventures, Women’s Visions: 29 Inspiring Stories from Women Who Started Their Own Businesses, by Shoshana Alexander (The Crossing Press)

How to Think Like a Millionaire, by Mark Fisher and Marc Allen (New World Library)


5. CATALOG

Winner: Flying Free: Twentieth-Century Self-Taught Art from the Collection of Ellin and Baron Goldon, organized by the Abby Aldrich Rockefeller Folk Art Center (Colonial Williamsburg Foundation)

Finalists: Kope’s Outer Space Directory, by Spencer Kope (Willow Creek Press)

Sasquatch Books Fall 1998 Catalog, designed by Karen Schrober (Sasquatch Books)


6. CHILDREN’S PICTURE BOOK

Winner: The Milkman’s Boy, by Donald Hall; illustrated by Greg Shed (Walker Books)

Finalists: A Campfire for Cowboy Billy, by Wendy K. Ulmer; illustrated by Kenneth J., Spengler (Northland Publishing)

Two Bear Cubs, retold by Robert D. San Souci; illustrated by Daniel San Souci (Yosemite Association)


7. COFFEE TABLE / GIFT BOOK

Winner: Polar Dance: Born of the North Wind, photographed by Thomas D. Mangelsen; story by Fred Brummer (Images of Nature)

Finalists: Along Colorado’s Continental Divide Trail, photography by John Fielder, stories by M. John Fayhee (Westcliffe Publishers)

The Tennesseans: A People Revisited, photography by Robin Hood, text by Barry Parker (Parker Hood Press, Inc.)


8. COMPUTERS

Winner: Bebop BYTES Back: An Unconventional Guide to Computers, by Clive Max Maxfield and Alvin Brown (Doone Publications)

Finalists: Virtual Communities Companion, by Karla Shelton and Todd McNeeley (The Coriolus Group)

The Internet Handbook for Writers, Researchers, and Journalists, by Mary McGuire, Linda, Stilborne, Melinda McAdams, Laurel Hyatt (Trifolium Books)


9. COOKBOOKS

Winner: California Home Cooking: American Cooking in the California Style, by Michele Anna Jordan (The Harvard Common Press)

Finalists: Baked Alaska: Recipes for Sweet Comfort from the North Country, by Sarah Eppenbach (Alaska Northwest Books)

You’re Not in Mom’s Kitchen Anymore!by Garry Pastore (Ramholtz Books)


10. EDUCATION

Winner: Changing Education: A Success Story, by Harvey R. Dean (Arete Publishing)

Finalists: Books, Babies, and School-Age Parents: How to Teach Pregnant and Parenting Teens to Succeed, by Jeanne Warren Lindsey and Sharon Githens Enright (Morning Glory Press)

Japan, by Trudie BonBernard (Arnold Publishing)


11. ENVIRONMENT / ECOLOGY / NATURE

Winner: Life List: Remembering the Birds of My Years, by John N. Cole (Down East Books)

Finalists: Seven Words for Wind: Essays and Field Notes from Alaska’s Pribilof Islands, by Sumner MacLeish (Epicenter Press)

Garden Butterflies of North America: A Gallery of Garden Butterflies & How to Attract Them, by Rick Mikula (Willow Creek Press)


12. EROTICA

Winner: Rainbow County and Other Stories, by Jack Fritscher (LT Publications)

Finalists: SexMagick2, edited by Cecilia Tan (Circlet Press)

PoMoSexuals: Challenging Assumptions About Gender and Sexuality, edited by Carol Queen and Lawrence Schimel (Cleis Press)


13. FICTION

Winner: The Last Jewish Shortstop in America, by Lowell B. Komie (Swordfish)

Finalists: Something Blue, by Jean Christopher Spaugh (John F. Blair)

Separations, by Oakley Hall (University of Nevada Press)


14. FICTION – SHORT STORY

Winner: Creek Walk and Other Stories, by Molly Giles (Papier-Mache Press)

Finalists: She Loved Me Once and Other Stories, by Lester Goran (The Kent State University Press)

Breathe Something Nice: Stories, by Emily Hammond (University of Nevada Press)


15. GAY / LESBIAN

Winner: Licking Our Wounds, by Elise D’Haene (The Permanent Press)

Finalists: Billy’s Boy, by Patricia Nell Warren (Wildcat Press)

The Drag Queen of Elfland,by Lawrence Schimel (Circlet Press, Inc.)


16. HEALTH / MEDICINE / NUTRITION

Winner: Preparing for Surgery: A Mind-Body Approach to Enhance Healing and Recovery, by William W. Deardorff and John L. Reeves II (New Harbinger Publications)

Finalists: Ask the Doctor: Herbs and Supplements for Better Health, by Derrick M. Desilva Jr. MD (Interweave Press)

Computer Fit: Stating Healthy in a Computer-Based Workforce, by Randall Helm; illustrated by Julio Del Hierro (Lifelong Publishing)


17. HISTORY / POLITICS / CURRENT EVENTS

Winner: Trail of Hope: The Story of the Mormon Trail, by William W. Slaughter and Michael Landon (Shadow Mountain)

Finalists: The Life and Times of Constantine the Great: The First Christian Emperor, by D.G. Kousoulas (Rutledge Books)

Atomic Spaces: Living on the Manhattan Project, by Peter Bacon Hales (University of Illinois Press)


18. HOME & GARDEN

Winner: Peach State Paradise: A Guide to Gardens & Natural Areas of Georgia, text by Cindy Spicer; photography by Al Spicer (John F. Blair)

Finalists: The Literary Gardener, by Walter Chandoha (Willow Creek Press)

Herbs in the Garden: The Art of Intermingling, by Rob Proctor & David Macke (Interweave Press)


19. HOW-TO / CRAFTS / HOBBY / HOME

Winner: Painting and Decorating Furniture, by Sheila McGraw (Firefly Books Ltd.)

Finalists: Modern Food Gifts, by Martha Gill (Longstreet Press)

Folk Mittens, by Marcia Lewandowski (Interweave Press)


20. HUMOR

Winner: Mad Dog Mom, by Susan Murphy (Crane Hill Publishers)

Finalists: It Came With the House, by Jeffrey Shaffer (Catbird Press)

On Getting Old for the First Time, by Peg Bracken (BookPartners, Inc.)


21. INTERIOR DESIGN / ARCHITECTURE

Winner: Making Architecture: The Getty Center, by Harold M. Williams, Ada Loise Huxtable, Stephen D. Rountree, Richard Meier (The J. Paul Getty Trust)

Finalists: Death of a Dream: Classic Minnesota Farmhouses, by William G. Gabler (Afron Historical Society Press)

Field Guide to New England Barns and Farm Buildings, by Thomas Durant Visser (University Press of New England)


22. JUVENILE FICTION

Winner: The Wish Ring, retold by Suzanne Loebl; illustrated by Thomas Sperling (Star Bright Books)

Finalists: Draugr, by Arthur G. Slade (Orca Books Publishers)

Shakespeare’s A Midsummer Night’s Dream, by Peter V.T. Kahle; illustrated by Barbara Nickerson (Seventy Fourth Street Productions LLC)


23. JUVENILE NON-FICTION

Winner: Backyard Bird Watching for Kids, by George H. Harrison (Willow Creek Press

Finalists: Duane Barnhart’s Cartooning Basics, Creating the Characters, by Duane Barnhart (Cartoon Connections Press)

Discovering Great Artists, by MaryAnn F. Kohl and Kim Solga; illustrated by Rebecca Van Slyke (Bright Ring Publishing)


24. MULTICULTURAL ADULT

Winner: Ono Ono Girl’s Hula, by Carolyn Lei-lanilau (The University of Wisconsin Press)

Finalists: Just Plain Folks: Original Tales of Living, Loving, Longing and Learning, As Told by a Perfectly Ordinary, Quite Commonly Sensible, and Absolutely Awe-Inspiring Colored Woman, by Lorraine Johnson-Coleman (Summerhouse Press)

The Lion and the Throne: Stories from the Shahnameh of Ferdowsi, Volume I, Ehsan Yarshater; illustrated by Stuart Cary Welsh (Mage Publishers)


25. MULTICULTURAL JUVENILE

Winner: La Cucaracha Martina: A Caribbean Folktale, by Daniel Moreton (Turtle Books)

Finalists: Just Like Me: Stories and Self-Portraits by Fourteen Artists, edited by Harriet Rohmer (Children’s Book Press)

Spirits of the High Mesa, by Floyd Martinez (Pinata Books, Arte Publico Press)

Children from Australia to Zimbabwe: A Photographic Journey Around the World, by Maya Ajmera and Anna Rhesa Versola (Charlesbridge Publishing)


26. NEW AGE / METAPHYSICAL / SPIRITUAL

Winner: Feeding the Body, Nourishing the Soul, by Deborah Kesten (Conari Press)

Finalists: The Sacred World of the Celts, by Nigel Pennick (Inner Traditions International)

My Spirit Flies,by M. Cathy Angell (Bay City Press)


27. PARENTING

Winner: Help, Comfort & Hope After Losing Your Baby in Pregnancy or the First Year, by Hannah Lothrop (Fisher Books)

Finalists: The Right Touch: A Read-Aloud Story to Help Prevent Child Sexual Abuse, by Sandy Kleven; illustrated by Jody Bergsma (Illumination Arts)

Career Coaching Your Kids: Guiding Your Child through the Process of Career Discovery, by David H. Montross, Theresa E. Kane, and Robert J. Ginn, Jr. (Davies-Black)


28. PHOTOGRAPHY

Winner: Harlem: The Vision of Morgan and Marvin Smith, by John Smith and Morgan Smith (The University Press of Kentucky)

FinalistsThe Rockies, by David and Marc Muench (Graphic Arts Center Publishing)

The Triumphant Spirit: Portraits & Stories of Holocaust Survivors… Their Messages of Hope & Compassion, by Nick del Calzo (Triumphant Spirit Press)


29. POETRY

Winner: OUTSPEAKS A RHAPSODY, by Albert Saijo (Bamboo Ridge Press)

Finalists: Endocrinology, by Mei-mei Berssenbrugge; illustrated by Kiki Smith (Kelsey Street Press)

Winter Morning With Crow, by Clare Rossini (The University of Akron Press)

The Night Path, by Laurie Kutchins (BOA Editions)


30. RECREATION

Winner: Colorado’s Continental Divide Trail: The Official Guide, by Tom Lorang Jones; photographed by John Fielder (Westcliffe Publishers)

Finalists: The Little Book of Fly Fishing, by Tom Davis; photographed by Dale C. Spartas (Willow Creek Press)

Tall Ships: An International Guide, by Thad Koza (Tidemark Press)


31. REFERENCE

Winner: The Blue Book of Guitars, by Steve Cherne; edited by S.P. Fjestad (Blue Book Publications)

Finalists: Splendors of the Universe: A Practical Guide to Photographing the Night Sky, by Terence Dickinson and Jack Newton (Firefly Books)

HIV/AIDS Resources: A National Directory 1997-1998 (Guide for Living)


32. RELIGION

Winner: Worldwide Laws of Life, by John Marks Templeton (Templeton Foundation Press)

Finalists: The Paths of Kateri’s Kin, by Christopher Vecsey (University of Notre Dame Press)

How Large Is God? Voices of Scientists and Theologians,edited by John Marks Templeton (Templeton Foundation Press)


33. ROMANCE

Winner: Desire and Duty, by Ted and Marilyn Bader (Revive Publishing)

Finalists: Finding Love (Again!): The Dating Survival Manual for Women Over Thirty, by Connie Merritt (BookPartners)

Return to Chipping Sodbury, by Phyllis Martin (Credenda Limited)


34. SCIENCE

Winner: Fermat’s Enigma: The Epic Quest to Solve the World’s Greatest Mathematical Problem, by Simon Singh (Walker and Company)

Finalists: Visual Explanations: Images and Quantities, Evidence and Narrative, by Edward R. Tufte (Graphics Press)

Biotechnology Unzipped: Promises and Realities, by Eric. R. Grace (Trifolium Books)


35. SELF HELP

Winner: A Woman Like You: The Face of Domestic Violence, photographs and interviews by Vera Anderson (Seal Press)

Finalists: The Tao of Music: Sound Psychology, by John M. Ortiz, Ph.D. (Samuel Weiser)

The First Year of the Rest of Your Life: Reflections for Survivors of Breast Cancer, edited by Charla Hudson Honea (The Pilgrim Press)


36. TRAVEL

Winner: The Road Within: True Stories of Transformation, by Sean O’Reilly, James O’Reilly and Tim O’Reilly (Travelers’ Tales)

Finalists: The Beat Generation in New York: A Walking Tour of Jack Kerouac’s City, by Bill Morgan (City Lights Books)

Traveling Solo, Advice and Ideas for More Than 250 Great Vacations, by Eleanor Berman (Globe Pequot Press)


Comments