Take Me To:

OUTSTANDING BOOKS OF THE YEAR
GENERAL MEDALISTS
AWARDS MERCHANDISE STORE
MEDALIST AND PRESS PAGE
I
PPY MEDALIST BOOKSTORE

    

The "IPPY" Awards, launched in 1996, are designed to bring increased recognition to the deserving but often unsung titles published by independent authors and publishers. Established as the first awards program open exclusively to independents, over 3,000 "IPPYs" have been awarded to authors and publishers around the world. 

Advertisments

A premier publishing services firm Printellectual Printellectual

Feature

2018 Independent Publisher Book Awards Regional and Ebook

 

Here are the results of the 2018 Independent Publisher Regional and Ebook Awards, presented to the year's best titles published in these important and growing divisions of independent publishing.

Listed below are the Regional fiction and non-fiction medalists and the Ebook fiction and non-fiction medalists.

To view the General and Outstanding medalists, click the links in the sidebar.

Congratulations to all!


REGIONAL CATEGORIES

US Northeast – Best Regional Fiction

GOLD: My Mother’s Son, by David Hirshberg (Fig Tree Books)

SILVER: The Curse of the Braddock Brides: A Romantic Mystery of the Hudson River Valley, by Erica Obey (Walrus Publishing)

BRONZE: Near Haven, by Matthew Stephen Sirois (Belle Lutte Press)


US Northeast – Best Regional Non-Fiction

GOLD: Beauty in the City: The Ashcan School, by Robert A. Slayton (State University of New York Press)

SILVER (tie): Canoeing Maine’s Legendary Allagash: Thoreau, Romance, and Survival of the Wild, by David K. Leff (Homebound Publications)

Magical Destinations of the Northeast: Sacred Sites, Occult Oddities, and Magical Monuments, by Natalie Zaman (Llewellyn Publications)

BRONZE: Living Where Land Meets Sea: The Houses of Polhemus Savery DaSilva, by John R. DaSilva; photography by Brian Vanden Brink (The Images Publishing Group)


Mid-Atlantic – Best Regional Fiction

GOLD: The Reformation of Marli Meade, by Tracy Hewitt Meyer (H2O)

SILVER: Other Fine Gifts, by Jeffrey N. Johnson (Meddler Press)

BRONZE: Missionville, by Alex Brown (Glen View Media)


Mid-Atlantic – Best Regional Non-Fiction

GOLD: Emil Milan: Midcentury Master, by Craig Edelbrock with Norm Sartorius, Phil Jurus, & Barry Gordon (The Center for Art in Wood)

SILVER: Fried & Convicted: Rehoboth Beach Uncorked, by Fay Jacobs (Bywater Books)

BRONZE (tie): Bridges… Pittsburgh at the Point… A Journey Through History, by Thomas Leech & Linda Kaplan ( Word Association Publishing)

Firefighting in Bethlehem, Pennsylvania 1741-1917, by Chris Eline, Nancy Rutman, and Karen Samuels (Perseverance Publishing)


Southeast – Best Regional Fiction

GOLD: Maranatha Road, by Heather Bell Adams (Vandalia Press)

SILVER: Denial: Abuse, Addiction, and a Life Derailed, by Nanette Kirsch (Deep River Books)

BRONZE: Goldenrod, by Ann McMan (Bywater Books)


Southeast – Best Regional Non-Fiction

GOLD: From the Kingdom of Kongo to Congo Square: Kongo Dances and the Origins of the Mardi Gras Indians, by Jeroen Dewulf (University of Louisiana at Lafayette Press)

SILVER: Straight Bourbon: Distilling the Industry’s Heritage, by Carol Peachee (Indiana University Press)

BRONZE (tie): Hidden Hillsborough: Historic Dependencies and Landscapes in a Small Southern Town, by Preservation Fund of Hillsborough; Photography by Elizabeth Matheson (Eno Publishers)

Camp Merrie-Woode: One Hundred Years of Following the Gleam, by Laurie Shock (Shock Design Books)


South – Best Regional Fiction

GOLD: Running From Color, by Moreniké (Self-Published)

SILVER: Trouble the Water, by Jacqueline Friedland (SparkPress)

BRONZE: The Gator Leaves Nothing Behind: Part I, by Kami Boley (Boley Books)


South – Best Regional Non-Fiction

GOLD (tie): Picturing Mississippi, 1817-2017: Land of Plenty, Pain, and Promise, by Mississippi Museum of Art (University Press of Mississippi)

Shelby Farms Park: Elevating a City: The Improbable Journey of America’s Great 21st Century Urban Park, by Tom Jones (Susan Schadt Press)

SILVER: Calling The Wild: The History of Arkansas Duck Calls, by Mike Lewis (Susan Schadt Press)

BRONZE: John A. Hobbs: The Life and Times of Music Valley’s Visionary, by Julie Richardson (Golden Country)


Great Lakes – Best Regional Fiction

GOLD: Windigo Moon, by Robert Downes (Blank Slate Press)

SILVER: Whispers On The Wind, by Barbara E. Bull (Cherry Point Publishing)

BRONZE: The Standing Bear, by David Fuselier (Passage Island Publishing)


Great Lakes – Best Regional Non-Fiction

GOLD: Schooner Days: Wisconsin’s Flagship and the Rebirth of Discovery World, by Frank L. Steeves & Christopher Winters (Running Light Press)

SILVER (tie): Chicago’s Fabulous Fountains, by Greg Borzo; Photography by Julia Thiel (Southern Illinois University Press)

Heaven on the Headwaters: The High, Fishtrap, and Rush Lakes System, by Leslie and Daniel Johnson (High, Fishtrap, Rush Lakes Association)

BRONZE: Come to the Lake: Reflections on a Cottage Life, by Anne Goodwin (Pleasurable Pause Press)


Midwest – Best Regional Fiction

GOLD: The Kitchen Mistress: The Letter Series, Book Three, by Kathleen Shoop (Self-Published)

SILVER: Singing Creek, by James Duermeyer (Self-Published)

BRONZE: Monsters in the Hallway, by Capt. Jim Kosmo (Beaver’s Pond Press)


Midwest – Best Regional Non-Fiction

GOLD: Green Card Voices: Immigration Stories from a Fargo High School, by Various (Wise Ink Creative Publishing)

SILVER (tie): The Great War Comes to Wisconsin: Sacrifice, Patriotism, and Free Speech in a Time of Crisis, by Richard L. Pifer (Wisconsin Historical Society Press)

Fire, Pestilence, and Death: St. Louis 1849, by Christopher Alan Gordon (Missouri Historical Society Press)

BRONZE: The Prairie Post Office: Enlarging the Common Life in Rural North Dakota, by K. Amy Phillips, Steven R. Bolduc, Wayne Gudmundson, Kevin Carvell (North Dakota State University Press)


West-Mountain – Best Regional Fiction

GOLD: The River by Starlight, by Ellen Notbohm (She Writes Press)

SILVER: A Justified Bitch: A Las Vegas Mystery, by H.G. McKinnis (Imbrifex Books)

BRONZE: The Scent of Rain, by Anne Montgomery (Treehouse Publishing Group)


West-Mountain – Best Regional Non-Fiction

GOLD: Deep Into Yellowstone: A Year’s Immersion in Grandeur & Controversy, by Rick Lamplugh (Self-Published)

SILVER (tie): MARFA and the Mystique of Far West Texas, by John Slaughter (University of Louisiana at Lafayette Press)

Orejana Outfit: Arizona’s Historic O RO Ranch 1993-2013, by Kathy McCraine (Self-Published)

BRONZE: Frank Little and the IWW: The Blood That Stained an American Family, by Jane Little Botkin (University of Oklahoma Press)


West-Pacific – Best Regional Fiction

GOLD: Ash Falls, by Warren Read (Ig Publishing)

SILVER: Pitcher Plant: A Pacific Northwest Suspense, by Melissa Eskue Ousley (Filles Vertes Publishing)

BRONZE: The Lawn Job, by Chuck Caruso (Cloud Lodge Books)


West-Pacific – Best Regional Non-Fiction

GOLD: Laura Aguilar: Show and Tell, edited by Rebecca Epstein (UCLA Chicano Studies Research Center Press)

SILVER (tie): Walking the Farm: 19 Themed Walks Exploring the Stanford Campus, by Tom DeMund (KDF Publishing Co.)

The Northwest Power Pool: A High-Voltage Story of Cooperation in the Utility Industry, by Jim Kershner (HistoryLink / Documentary Media LLC)

BRONZE: Crater Lake & Beyond: The Land of Fire & Ice, by Jim Turner; photography by Jay & Sue Newman (Rio Nuevo Publishers)


Canada-East – Best Regional Fiction

GOLD: Quarry, by Catherine Graham (Two Wolves Press)

SILVER: Yasmeen Haddad Loves Joanasi Maqaittik, by Carolyn Marie Souaid (Baraka Books of Montreal)

BRONZE: The Greatest Hits of Wanda Jaynes, by Bridget Canning (Breakwater)


Canada-East – Best Regional Non-Fiction

GOLD: Rock Paper SEX: The Oldest Profession in Canada’s Oldest City, by Kerri Cull (Breakwater Books)

SILVER (tie): The Sweet Bloods of Eeyou Istchee: Stories of Diabetes and the James Bay Cree, by Ruth DyckFehderau (Cree Board of Health and Social Services of James Bay)

Robert Bond: The Greatest Newfoundlander, by Ted Rowe (Breakwater Books)

BRONZE: Towards an Encyclopedia of Local Knowledge: Excerpts from Chapters I and II, by Pam Hall (Breakwater Books)


Canada-West – Best Regional Fiction

GOLD: Wood Buffalo, by George Mercer (Self-Published)

SILVER: Demon Spirit Devil Sea, by Charlene D’Avanzo (Maine Authors Publishing)

BRONZE: See What Flowers, by Shannon Mullen (Self-Published)


Canada-West – Best Regional Non-Fiction

GOLD: True North: The Canadian Songbook, by Eleanor McCain (Retriever Records Limited)

SILVER: Louis Riel: Let Justice be Done. by David Doyle (Ronsdale Press)

BRONZE (tie): North of Familiar: A Woman’s Story of Homesteading and Adventure in
the Canadian Wilderness,
by Terry Milos (Caitlin Press)

The Chocolate Pilgrim: A Journey to Self-discovery & Transformation on the Camino de Santiago, by Marie Maccagno (Adventures in Writing)


Australia/New Zealand – Best Regional Fiction

GOLD: Beneath Pale Water, by Thalia Henry (Cloud Ink Press)

SILVER: The Egg Collector, by Monte Dwyer (Monyer Pty Ltd)

BRONZE: Eliyahu’s Mistress, by Roger Mendelson (Sid Harta Publishers)


Australia/New Zealand – Best Regional Non-Fiction

GOLD: A Year on the Island of Guam 1899-1900, by William Edwin Safford (Guamoloy Publishing)

SILVER: Struberville: Consequences of Isolation, by Monte Dwyer (Monyer Pty Ltd)

BRONZE (tie): Dish: A Selection of Australia’s Best Chefs Assemble for a Great Cause, by Kelly Shield (Self-Published)

Jewels of Persia: Exotic Dishes from the Ancient Land, text and photography by Sharon Marie B-Nejad (Self-Published)


Europe – Best Regional Fiction

GOLD: Under the Approaching Dark, by Anna Belfrage (Matador)

SILVER: Wickwythe Hall, by Judithe Little (Black Opal Books)

BRONZE: The Galician Parallax: The Threat has Become a Reality, by James G. Skinner (Matador)


Europe – Best Regional Non-Fiction

GOLD (tie): The Iaşi Pogrom, June-July 1941: A Photo Documentary from the Holocaust in Romania, by Radu Ioanid (Indiana University Press)

OVER, by Kacper Kowalski (Kacper Kowalski FABRYKA)

SILVER: Pilgrim Strong: Rewriting My Story on the Way of St. James, by Steve Watkins (Pilgrim Publishing)

BRONZE: Rocket Men: Tales from the Vicarage - Volume Six, by Oliver Phillips and Mike Walters (Tales From Ltd)


E-BOOK CATEGORIES

E1. Best Adult Fiction E-Book

GOLD: Sons of My Fathers, by Michael A. Simpson (Story Merchant)

SILVER: Chasing Klondike Dreams, by Marc Paul Kaplan (iUniverse)

BRONZE: Blueprint, by Jay Prasad (CreateSpace)


E2. Best Romance/Erotica E-Book

GOLD: Modern Love, by Beau North (Self-Published)

SILVER (tie): The Sidelined Wife, by Jennifer Peel (Self-Published)

Don’t Speak, by Katy Regnery (Self-Published)

BRONZE: Perfect Rhythm, by Jae (Ylva Publishing)


E3. Best Mystery/Thriller E-Book

GOLD: The Girl Who Lived, by Christopher Greyson (Greyson Media)

SILVER: Pancake Money, by Finn Bell (Self-Published)

BRONZE: The Weight, by Hubert Crouch (Serpentine Books)


E4. Best Sci-Fi/Fantasy/Horror E-Book

GOLD: A Shift Toward Prey: Chronicles of the Fringe Book 1, by Natalie Allison (Self-Published)

SILVER: The Eye of Verishten, by K.E. Barron (Foul Fantasy Fiction)

BRONZE: When We Were Forgotten, by Amanda Cook (A.Cook’s Books)


E5. Best Adult Non-Fiction Personal E-Book

GOLD: The Reluctant Caregiver: Missives from the Caregiving Minefields, by Joy Johnston (Self-Published)

SILVER: Banged-Up Heart: Dancing with Love and Loss, by Shirley Melis (Terra Nova Books)

BRONZE: Wheels of Wisdom, by Tim and Debbie Bishop (Open Road Press)


E6. Best Adult Non-Fiction Informational E-Book

GOLD: Church of Chora Istanbul's Byzantine Marvel, by Elias Sarantopoulos (Self-Published)

SILVER: The Practical Patient: Your Personal Guide Through The Medical Maze, by Gail Zacok MSN, RN, FNP-C (Self-Published)

BRONZE: Leading with Y.E.S.: A Practical Guide to Discovering and Living Your Extraordinary Story, by Maria van Hekken (Yes2Yes Insights)


E7. Juvenile/Young Adult Fiction E-Book

GOLD: Ember Burning: Trinity Forest Book 1, by Jennifer Alsever (Sawatch Publishing)

SILVER: Biome, by Ryan Galloway (Stranger Fiction)

BRONZE: Having Her Back, by Ann Gallagher (Self-Published)


E8. Best Children's Illustrated E-Book

GOLD (tie): The Trouble in Tune Town, by Maura Pierlot; illustrated by Sophie Norsa (Little Steps Publishing)

I Will Always Love You, by Melissa Lyons; illustrated by Mary Cindrich (Choose to Choose Inc.)

SILVER (tie): Lucy Loves Sherman, by Catherine Bailey; illustrated by Meg Walters (Sky Pony Press)

Almost a Minyan, by Lori S. Kline; illustrated by Susan Simon (Sociosights Press)

BRONZE: Zoom In, Zoom Out, by Amy Leask (Red T Media/Enable Education)


E9. Best Regional E-Book – Fiction

GOLD: The Poland Trilogy: Push Not the River; Against a Crimson Sky; The Warsaw Conspiracy (The Complete Historical Saga), by James Conroyd Martin (Hussar Quill Press)

SILVER: Unplugged, by Paul McComas (John Daniel & Company Books)

BRONZE: Bear Medicine, by G. Elizabeth Kretchmer (Dancing Seeds Press)


E10. Best Regional E-Book – Non-Fiction

GOLD: Filling Her Shoes: A Memoir of an Inherited Family, by Betsy Graziani Fasbinder (She Writes Press)

SILVER: Ghosts of Plymouth, Massachusetts, by Darcy Lee (The History Press)

BRONZE: France’s World Heritage Sites, by Jerome Sabatier (Self-Published)


E11. Best E-Book Design

GOLD: iLovecraft 2:The Colour Out of Space, by iClassics Collection; adapted from HP Lovecraft (iClassics Productions)

SILVER: All About Silk: Metamorphosis of an Unlikely Textile Fiber, by Julie Parker (Rain City Publishing)

BRONZE: How to Say Cheese: An Interactive Cheese Journey, by A.K. Williams and B. Kapitan (Interactive Bee Media)
 


Comments